Tautas lietišķās mākslas studija Austra ir dibināta 1969. gadā un tās vadītāja ir Aina Bernava.
Vēsture
Studija dibināta 1969.gadā kā aušanas pulciņš, kuru līdz 1981.gadam vadīja aušanas skolotāja Skaidrīte Sarkane. Sākumā aušanas entuziastes darbojās Rīgas 5.vidusskolas telpās un iekļāvās metālkalšanas studijas “Zīle”sastāvā. No 1974.gada studijas mājas ir Rīgas kultūras centrā “Iļģuciems”. Laikā no 1981. līdz 1991.gadam studiju vadīja tekstīlmāksliniece Astra Rubene, kura aušanu mācījusies Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā un Latvijas Mākslas akadēmijā. 1984.gadā dalībnieces studijai deva vārdu “Austra”, iedvesmojieties no Austras koka kā mitoloģiskā tēla latviešu tautas mitoloģijā un ornamenta simboliskās nozīmes.
1987.gadā studijai piešķir Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Turpmākajos gados studiju vadījušas audējas, kuras izglītību ieguvušas Rīgas Lietišķajā mākslas vidusskolā: Tautas daiļamata meistare Māra Štēbele no 1991. līdz 2002.gadam un audēja amata meistare Edīte Začeste no 2002. līdz 2014.gadam. No 2015. gada studiju vada audēja amata meistare Aina Bernava. Katra studijas vadītāja veidojusi “studijas rokrakstu” atbilstoši savam redzējumam, mākslas un modes tendencēm, bet visā pastāvēšanas laikā studijas darbība ir balstīta uz aušanas iemaņu apgūšanu, attīstīšanu un dalībnieku radošu pilnveidošanu, mūsu tautas kultūras mantojuma un aušanas prasmes saglabāšanu. Izcilākie TLMS „Austra” meistaru darbi ir iekļauti Latvijas Nacionālā vēstures muzeja un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja krājumos.
Tagadne
Studijā darbojas 25 dažāda gada gājuma dalībnieces, ieskaitot meistares, kuras kuplina studiju ilgāk nekā 40 gadus.
TLMS „Austra” dalībnieces studijā apgūst aušanas tehnikas, iepazīstas ar senču bagāto mantojumu, apgūst kompozīcijas un krāsu mācības pamatus, bet galvenais ir aušanas iemaņu praktizēšana, aužot stellēs, rāmītī vai celos. Atbilstoši katras dalībnieces aušanas iemaņām un interesēm top grīdas celiņi, dvieļi, galda celiņi, dekoratīvi spilvenu pārvalki, galdauti, segas, lielie lakati un ikdienā valkājami audumi vai interjera priekšmeti. Pēdējos gados īpaša interese ir par sava tautas tērpa darināšanu, aužot dažādu novadu etnogrāfisko brunču audumus, villaines un jostas vai arheoloģisko tērpu audumus. Pieredzējušās aušanas meistares labprāt dalās ar savu pieredzi un zināšanām ar gados jaunākajām aušanas entuziastēm.
Studijas audēju darbi līdz šim ir bijuši apskatāmi daudzās studijas izstādēs, valsts lietišķās mākslas un starptautiskās mākslas izstādēs Latvijā. Atsevišķu dalībnieču darbi tikuši iekļauti Latvijas lietišķās mākslas meistaru darbu ekspozīcijās ne tikai Eiropā, bet arī Japānā, Austrālijā, Meksikā un Ķīnā. Regulāri studijas dalībnieces piedalās dažādās rokdarbu tehnikās pašdarināto tērpu skatē "Radošais nemiers", kuru organizē Latviešu tautas mākslas savienība, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Rīgas Dome, sadarbībā Latvijas Nacionālo kultūras centru un Rīgas centrālo bibliotēku.
Tautas lietišķās mākslas studija „Austra” darbojas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā, organizējot meitarklases un amata demonstrējumus, piedaloties Latvijas nacionālā kultūras centra projektā „Satiec savu meistaru”, Kultūras centra „Iļģuciems”, pilsētas un Latviešu tautas mākslas savienības organizētajos pasākumos, Vispārējo latviešu Dziesmu un Deju svētku un Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica ” , kā arī Pārdaugavas svētku pasākumu laikā. Latviešu Kultūras dienu ietvaros Tautas daiļamata meistare G. Skujiņa savas amata prasmes ir demonstrējusi Krievijā un Vācijā, Ņ. Kokina Īrijā. I. Žvagiņa Kultūras centra „Iļģuciems” delegācijas sastāvā ar austajiem darbiem studiju pārstāvēja Itālijā. TLMS „Austra” meistaru darbināto segu foto un informācija par studiju iekļauta topošajā grāmatā "Latvijas segas Latvijas tūkstošgadei".
Kontaktpersona
Aina Bernava, mob. tel.: 28335899